Jak si angličtinu (nebo jakýkoliv jiný jazyk) procvičovat doma:
 rychle a zadarmo

Tento článek je pro studenty, kteří se angličtině chtějí věnovat i mimo hodiny. Těmto studentům se hluboce klaníme, tleskáme jim a milujeme je.

Spousta lidí má ambice, že se jazyku budou věnovat i během svého „volného času“. Ale když už se k tomu dostanou, tak moc nevědí, co přesně mají dělat.
Ze všeho nejdříve bych ráda v rychlosti odpověděla na otázku "no a kolik času tomu mám věnovat?"
Je mnohem lepší se jazyku věnovat v kratších úsecích s vyšší frekvencí. Netrapte se prohlášeními „Tak zítra tomu dám dvě hodiny!“ (to abyste vynahradili týden, kdy jste na jazyk ani nesáhli...). To vydrží opravdu málokdo. Namísto toho si řekněte, že ty dvě hodiny (rozkouskované na kratší úseky) tomu dáte v průběhu celého týdne. Čím ty úseky vyplnit?

Tady máme pár tipů:
 

1. Poslechněte si tří až sedmiminutové youtube video

Vyberte si třeba gag reel z vašeho oblíbeného seriálu, herce v talk show, část dokumentu, vtipnou scénu z filmu, který jste viděli stokrát, nebo „how to“ videa, která ukazují, jak máte co dělat. Po tři minuty se na zvuk jazyka opravdu soustřeďte, rozpoznávejte slovíčka, která už umíte, snažte se pochopit celkový význam, sledujte výslovnost. Když vás něco zaujme, pusťte si danou část znovu. Pokud budete chtít být hodně dobří, vygooglujte si frázi, kterou jste už třeba někde slyšeli, ale nikdy jste jí tak úplně neporozuměli (zadejte do vyhledávače celou frázi se slovem definition/meaning, jeden z prvních odkazů bude na jeden z mnoha online výkladových slovníků, kde se vám fráze ukáže v mnoha větách a v různých kontextech).

 

2. Vyberte si 5 slovíček ze svého slovníčku a vymyslete na ně vlastní věty

Když se na dlouhé lány slovíček budete dívat, vyberte si ta, která se vám rovnou spojí s něčím, co se zrovna děje ve vašem životě. Narazili jste na slovo „unreliable“? Nenapadne vás u toho, jak vás zrovna včera vytočilo, jak nespolehlivý je váš kolega/kamarád/dcera? Pak tam třeba narazíte na slovo „expect“ a rovnou můžete napsat krátkou větu o tom, že jste od daného kolegy/kamaráda/dcery očekávali něco jiného. Anebo se vám včera stalo něco, co vás překvapilo a tak nám povíte, co bylo tak „surprising“? Nevybírejte slovíčka naslepo. Zkuste raději asociovat, vybrat ty, které vás zrovna ten den cvrknou do nosu.

 

3. Zafantazírujte si 

A dejte tomu všechno. Výhodou tohoto cvičení je, že to není něco, do čeho by se vám „nechtělo“ a může být opravdu vtipné a příjemné. Zjistila jsem, že takové mytí nádobí, skládání prádla, jízda tramvají...vlastně jakákoliv činnost, která nezaměstnává váš mozek je dobrá.Taková dovolená, kde poznáte někoho úchvatného, s kým zkrátka MUSÍTE mluvit, nemůžete jinak!
Ztratíte se v ulicích cizího města a potřebujete se zeptat na cestu. Sedíte na baru a chcete vtipně odpálkovat nějakou/nějakého otrapu. Nebo jste snad z těch, co si užívají prezentaci nového produktu, řešení... nebo sami sebe? Představte si tu nejideálnější variantu a mluvte k sobě, ať už v duchu, nebo si mumlejte sami pro sebe. Vaše okolí to jistě zvládne.

 

4. Facebook příspěvky

Určitě i vy čas od času na facebooku narazíte na příspěvek ve vašem cílovém jazyce. Jestli ne, chyba! Přestaňte číst a běžte si zalajkovat nějaké ty stránky. A až tedy na nějaký cizojazyčný post narazíte, přečtěte si ho, zamyslete se nad významem celkově i nad frázemi, které ještě neznáte. Zeptejte se svého učitele, bude nadšen.

 

5. Naslouchejte


Tohle je možná trochu neortodoxní, ale pojďme si to přiznat. V Praze (a nejen tam) jsou cizinci všude. Ať už to jsou turisté, dočasní residenti, studenti... vypněte si na minutku ten iPod a zkrátka poslouchejte jejich konverzaci.

 

6. Napište učiteli zprávu v angličtině


Ať už mu chcete oznámit, že jste udělali úkol a prosíte o další (haha), nebo jste ztratili článek a potřebujete, aby vám ho znovu poslal.

 

7. Vidíte ztracené cestovatele?

Běžte do toho, MÁTE NA TO! Mimochodem je to taky skvělý způsob, jak poznat nové lidi a nadělat si tolik přátel po světě, že zapomenete, co znamená „bookovat hotel“. Kolikrát má minutová, dobře míněná rada kudy kam vyústila ve fajn oběd...nebo dvoudenní tah.

 

8. Přečtěte si článek

Dostali jste od učitele článek? Přečtěte si ho znovu, ideálně polohlasem a zkuste předstírat, že jste třeba televizní hlasatel nebo moderátor talk show. Pohrávejte si s intonací!

 

9. Hrajte si se slovy

Odvoďte od jednoho slovíčka ve vašem slovníku co nejvíce dalších, případně je zkuste všechny dát do jednoduchých vět. U některých vás napadnou dvě, u jiných šest. Na tom nesejde. Pokud chcete být opravdu hustí, vyhledejte si slovo v etymologickém slovníku a pak se nám pochlubte, co jste zjistili.

 

10. Kupte si knížku

Buď nějakou, která vás opravdu hodně zajímá, nebo vaši oblíbenou, kterou jste už četli – tentokrát si ji ovšem pořiďte v jazyce, který se chcete naučit. A kousek po kousku postupujte dál. Ano, zpočátku to bolí, ale vrátí se vám to.

 

Opravdu stačí méně, než si myslíte.
Pokud máte další tipy na jednoduché cvičení a hry jak si bleskově procvičit jazyk a tím připomenout mozku, že je potřeba cvičit, napište nám!
Tento seznam budeme doplňovat :)

 

 

Pošli to dál

Kontakty